Terapia Logopedyczna

Terapia Logopedyczna

Terapia Pedagogiczna

Terapia Pedagogiczna

Wczesna nauka czytania Metodą Symultaniczno-Sekwencyjną ®

Wczesna nauka czytania Metodą Symultaniczno-Sekwencyjną ®

Zajęcia indywidualne i grupowe dla placówek edukacyjnych

Zajęcia indywidualne i grupowe dla placówek edukacyjnych

Guzikowe zabawy

Pamiętam z czasów dzieciństwa blaszane pudełko po ciastkach, a w nim pełno przeróżnych guzików. Mogłam bawić się nimi godzinami.  Hm... co można robić tyle czasu z guzikami? Dzisiaj, będąc już logopedą zastanawiam się, co tak dokładnie robiłam z tymi guzikami.


W dzisiejszym wpisie przedstawię kilka pomysłów na zabawy logopedyczne z guzikami. Być może część z tych zabaw sama wykonywałam jako dziewczynka, tylko nie umiałam tego tak ładnie nazwać jak teraz, jako logopeda.
Oto przykłady ćwiczeń do wykonania zarówno w gabinecie jak i w domu:

 

Logopedyczne zabawy guzikami

1. Nauka kolorów

2. Nauka liczenia – domowe liczmany
3. Porównywanie:

 • większy-mniejszy
 • cięższe-lżejsze
 • dużo-mało, mniej-więcej

4. Sekwencje – układamy np. 5 guzików (czerwony-zielony-czerwony-zielony-czerwony), zadaniem dziecka jest odwzorowanie takiego układu guzików. Następnie możemy poprosić dziecko o to, aby dołożyło 6 guzik wg tej obowiązującej zasady (czyli w naszym przypadku będzie to guzik zielony).
5. Szeregi – wybieramy kilka guzików w różnych rozmiarach, następnie prosimy dziecko o ułożenie ich od największego do najmniejszego lub od największego do najmniejszego.
6. Klasyfikacje – segregujemy guziki wg. kolorów, wielkości, faktury.
7. Zabawy pamięciowe:

 • Jakiego guzika brakuje? (układamy w rzędzie kilka guzików, prosimy dziecko, aby zapamiętało układ tych guzików. Następnie dziecko zamyka oczy, a rodzic w tym czasie zabiera jeden guzik. Zadaniem dziecka jest wskazanie, którego guzika brakuje).
 • Które guziki zamieniły się miejscami? (zabawa podobna do poprzedniej, tym razem nie zabieramy guzika, tylko zamieniamy miejscami dwa guziki. Dziecko wskazuje, które guziki zamieniły się miejscami).
 • Który guzik dołożyłam? (dokładamy do naszej kolekcji guzików jeszcze jeden, dziecko wskazuje, który guzik jest nowy).
 • Pod którym kubeczkiem schował się guzik? (przygotowujemy 3 jednakowe kubeczki, pod jeden z nich wkładamy guzik, tak aby dziecko widziało. Następnie przesuwamy kubeczki po stole, zmieniając ich położenie. Zadaniem dziecka jest wskazanie, pod którym kubeczkiem schował się guzik).

8. Ćwiczenia motoryki małej:

 • Nawlekanie dużych guzików na sznurek
 • Sortowanie guzików np. wg kolorów
 • Wrzucanie guzików do pudełek z małymi otworami
 • Układanie wzorów i figur z guzików

 

Przedstawione przeze mnie zabawy z guzikami często wykorzystuję w moim krakowskim gabinecie logopedycznym, stosuję je u dzieci powyżej 3 r.ż. Ćwiczenia są nie tylko świetną zabawą ale również doskonałym wstępem do nauki pisania i czytania, a także ćwiczą umiejętności matematyczne naszych dzieci. 


Drogi Rodzicu,
wybierz się ze swoją pociechą na spacer, zaglądnijcie do pasmanterii i kupcie koniecznie guziki!
Udanej zabawy.             

 

tworzenie stron www Millenium Studio