Terapia Logopedyczna


Terapia Logopedyczna


Zajęcia indywidualne i grupowe dla placówek edukacyjnych


Zajęcia indywidualne i grupowe dla placówek edukacyjnych

Pierwsze książeczki malucha. Co i jak czytać dzieciom.

Co i jak czytać dziecku

Po co czytać dzieciom tak wcześnie? Przecież on nie rozumie co czytam!

Jaki jest sens czytania niemowlakom? To strata czasu! On mnie i tak nie słucha!

 

Z takimi pytaniami i opiniami spotykam się, kiedy po raz pierwszy namawiam świeżo upieczonych rodziców do jak najwcześniejszego czytania swojemu dziecku.

Korzyści płynących z czytania dziecku jest wiele, najważniejszymi są budowanie więzi emocjonalnej z dzieckiem oraz rozwijanie umiejętności językowych i mowy.

 

Aby początkowe czytanie przyniosło jak największe korzyści warto jest zastosować się do kilku rad:

Na początku wybierz książeczki bez tekstu, takie które mają schematyczny rysunek z wyraźnymi krawędziami. Obecnie w księgarniach jest mnóstwo książeczek kontrastowych. Zawierają one obrazki w kolorach: czarnym i białym, pojawia się też kolor żółty i czerwony.  Książeczki kontrastowe zapewniają dziecku stymulację wzrokową. Zobaczysz, taka książeczka na pewno zaciekawi Twojego malucha.

 

Sięgnij po książeczkę zawierającą wyrażenia dźwiękonaśladowcze. Genialna pomoc wykorzystywana w każdym gabinecie logopedycznym. U mnie w gabinecie sprawdzają się książeczki z serii „OnoMato – czyli zabawy wyrażeniami dźwiękonaśladowczymi”. Książeczki podzielone są tematycznie, każda z nich zawiera 5 ilustracji i wyrażeń.


Aby zapewnić dziecku stymulację dotykową kup lub sama wykonaj książeczkę dotykową.  Na stronach  internetowych prowadzonych przez logopedów i pedagogów jest wiele inspiracji do stworzenia własnej i niepowtarzalnej książeczki dotykowej dla dziecka. Tego typu książeczki tworzy się z kolorowych materiałów o różnej fakturze, filcu, guzików, zamków błyskawicznych, kieszonek, tasiemek, sznurowadeł i wielu innych przedmiotów. Książeczki dotykowe to nieodłączny element wyposażenia gabinetu logopedycznego. Taka książeczka rozwija sprawność motoryczną rąk, która jest niezwykle ważna w rozwoju mowy oraz późniejszej nauce pisania.

 

Postaraj się nie czytać dziecku od deski do deski całej książki – skup się na ilustracjach i opowiadaj swoją historię. Pokazuj o czym mówisz, buduj proste zdania.

 

Jeżeli Twoje dziecko już mówi, zadawaj mu pytania. Gdzie jest kotek? Jakie to zwierzę? Opowiedz zagadkę. Bawcie się wspólnie książką.

 

Aby nasze dzieci polubiły czytanie, warto od najmłodszych lat wprowadzać je w świat książek. Jako logopeda prowadzący na co dzień gabinet logopedyczny widzę jakie korzyści przynosi codzienne i świadome czytanie z dzieckiem. Dzieci, którym rodzice czytali od najwcześniejszych lat, mają większy zasób słownictwa, są mniej narażone na wszelkie opóźnienia w rozwoju mowy,  śmielej wchodzą w interakcje z rówieśnikami.

 

 

Książeczki dla niemowląt

 

Zdjęcia przedstawiają wybrane strony z książeczek, które znajdują się w wyposażeniu mojego gabinetu logopedycznego. Są to książeczki dostępne w większości księgarni. Ja swoje kupiłam w księgarni, przy ul. Kalwaryjskiej w Krakowie Podgórzu.

 

Czarne czy Białe Rzeczy.

Czarne czy Białe Osoby.

Czarne czy Białe Zwierzęta.

Widzę to Kwadraty - praca zbiorowa.

Seria książeczek - OnoMaTo, czyli zabawa dźwiękami.

 

 

 

 

 

tworzenie stron Millenium Studio